top of page

11 razlogov, zakaj z gibanjem ogrožate svoje življenje!

Ste tudi vi med novoletne zaobljube zapisali »več gibanja?« Nikar! Vzemite rdeče pisalo in vsako črko prečrtajte, prebarvajte ali kar najbolje raztrgajte ta nesmisel na drobne koščke in jih zažgite. Ljudje - kar vam prodaja svetovna znanost, dejstva, o katerih poje že vsaka sinička na veji, so privlečena za lase. Ne vem, kako jim je uspelo, a preobrnili so celo naravo, ki je sredi koledarske zime postregla s pomladnimi temperaturami, ki kot nimfe privabljajo ljudi na plano, da se gibajo! Zastrite žaluzije, zaprite okna, udobno se razlezite in preberite spodnje argumente.


1. Stranski učinek z zamikom

Ste tudi vi nasedli zapisom, da je gibanje užitek? Iz večmesečnega stanja otrplosti ste se opogumili, odkopali tekaške čevlje izpod odeje prahu in se podali na 10-kilometrski tek. Ali pa kolesarili več ur skupaj. Le kdo ima namreč čas za postopnost in prilagajanje, kajne? Če se lotiš, se loti kot je treba, preudarno in odločno! Raje stisneš še kak kilometer in čas, ki bi sicer moral biti namenjen raztezanju po koncu vadbe, izkoristiš za naprezanje. Tisti dan sicer greš spat zadovoljen, kaj pa prinese novo jutro? Bolečine v vsaki mišici tvojega telesa! Takšen davek za raziskovanje svoje anatomije? Umrem lahko tudi brez vednosti, da so globoko pod mojo mehko ritjo skrite mišice. Veliko bolje je torej sedeti na kavču in trpeti le za bolečino v križu. In paketom drugih kroničnih nenalezljivih bolezni, ki jih prinaša sedeč življenjski slog. Ampak to se ne zdaj ne čuti, zato ni pomembno.


2. Nepotešljiva lakota

Ste kdaj sedeli za mizo s športnikom? Po možnosti z izklesanim 2-metrskim košarkarjem? Ljudje, povem vam, zaradi teh zverin jemo gensko spremenjeno hrano, kemikalije, predelane produkte! Le kakšna super gnojila morajo uporabljati kmetje, da pridelajo toliko hrane, kot je požrejo te mišičaste gorile? Si predstavljate, koliko denarja porabijo ti ljudje, da kupijo vso to krmo zase? Samo zato, ker se gibajo! Bog varuj, če imajo še otroke! Oh, koliko cenejši je Lidlov čips, ki ga poglodate med turško serijo in ste siti.


3. Potrošništvo na kvadrat

Ne le, da mora človek, ki se veliko giba, tudi veliko pojesti. Čeprav pravijo, da ob uravnoteženi prehrani prehranski dodatki niso potrebni, vsi vemo, da so proteini ključ do uspeha. Le od kot sicer športnikom toliko energije? Res verjamete, ko pravijo, da jim gibanje daje življenjsko energijo ter krepi njihov imunski sistem? Le komu so potem namenjeni proteinski praški, ploščice, pudingi, jogurti, kosmiči, kruh, svaljki, palačinke … Verjetno na policah najdete tudi proteinski toaletni papir, narejen iz bio veganskih vlaken brez glutena. Za običajne športne aktivnosti sicer teh dodatkov ne potrebujete, a pravi športniki jih že morajo imeti na vidnem mestu. Tako se vidi, da so pravi športniki, mar ne?


4. TRX, Theraband in Duo Wheel, nujni so za športni stil!

Ali ste tudi vi pomislili, da se je vaša soseda med prazniki začela učiti tujih jezikov? Ob vsakem srečanju vam naklada o takšnih in drugačnih fitnes pripomočkih, ki si jih je kupila in katerih imena je težko že samo črkovati, da bo po novem letu izgledala super fit! Saj res, le kdo danes samo še teče, če si pravi športnik, se spodobi imeti doma vsaj pol fitnes tovarne, tudi če se ti sanja ne, kako se pripomočke uporablja. Uf, koliko enostavneje je pojesti protibolečinsko tabletko za bolečine v križu.


5. Adijo, novci!

Tanjšanju vaše denarnice pa z nakupom hrane, dodatkov in super vadbenih pripomočkov, še ni videti konca. Naj dodam opombo k prvi točki tega zapisa – stranki učinek redne telesne vadbe je tudi sprememba vaše konfekcijske številke! Pri vseh oblačilih, ki bodo kmalu povzročila eksplozijo vaše omare, boste morali kupiti novo celotno garderobo! In verjetno tudi omaro …


6. Redno se gibam, številka na tehtnici pa raste! Kdo tukaj laže?

Ste opazili, da se je številka na tehtnici, ki vas nenehno spravlja ob pamet, po enem mesecu aktivne telovadbe (še posebej, če ste vključili vadbo za moč), povečala namesto zmanjšala? Strokovnjaki to pojasnjujejo s še enim zapletenim izrazom – prestrukturiranje telesne sestave. Z vadbo se spremeni razmerje maščobne in mišične mase. Volumen mišic je gostejši od volumna maščobe, zato mišice tudi tehtajo precej več od maščobe in je posledično vaša telesna masa, ki jo pokaže tehtnica, višja. Pa to res odtehta vašo z vadbo nastalo popolno oblikovano telo ter napredek pri drugih športnih aktivnostih? Dajte no, vsi vemo, da veljajo le številke.


7. Kotaleči se čuft

Pravijo, da ljudje, ki redno telovadijo, veliko lažje opravljajo vsakodnevne aktivnosti ter lažje premagujejo napore. Ti strokovnjaki so morali imeti skrajno nesrečno otroštvo in biti prikrajšani za številne poučne risane filme. Se spomnite risank, kjer nekdo v snegu teče po hribu navzdol … Se spotakne in se začne kotaliti … Ter se zaradi snega vse bolj spreminja v veliko snežno kroglo? No, le kdo bo hitrejši in komu bo lažje? Dobro pripravljenemu gorskemu tekaču, ki bo moral korak za korakom prestavljati svoje tanke nožice, ali vam, ki se boste mastno obloženi brez velikega napora kotalili po klancu navzdol?


8. Baby face, teenage body

Kot prednost telesne aktivnosti strokovnjaki poudarjajo občutek mladostništva in vitalnost. A se šalijo? Končno ste prilezli do svojih zrelih let, prebrodili krizo zaradi zbadljivk in obremenjevanja s svojim EMŠOM in videzom … Zdaj pa naj bi ponovno tvegali vrnitev v mladostniško avšavost? Le kaj si bodo mislili prijatelji vašega partnerja? Da je spet ujel eno 10 let mlajšo od sebe?


9. Bolniška na vidiku

Odkrijmo karte in poglejmo resnici v oči – kaj predstavlja večje tveganje? Udobno sedenje na domačem fotelju, ali tek v nepredvidljivi okolici, izvajanje hitrih, težko kontroliranih gibov in raztezanje mišic? Da bi nas prepričali o koristih gibanja, strokovnjaki posledice več kot 6-urnega sedenja na dan enačijo s posledicami pokajene ene škatle cigaret. Si predstavljate to škodo? Nadaljujejo z 2 x večjo verjetnostjo za pojavitev srčno-žilnih težav, zgodnjo smrtjo, znižanjem ravni dobrega holesterola za kar 20 % … In kaj bi dejali o holesterolu športnikov, ki pojedo tudi po dve jajci na dan?


10. Svizec in Milka – rešitelja za vse bolezni!

Poročajo, da gibanje zmanjšuje stres in sprošča endorfine, ki poskrbijo za občutek sreče. Ali strokovnjaki še niso slišali za čokolado? Če ne pomaga, pač pogoltneš kakšen Lexaurin ali dva. Morda se res pojavijo nenormalni srčni ritem, vrtoglavice, omotičnost … Ampak saj tudi pri športu srce hitreje bije, mar ne?


11. Hokus-pokus, tablični fokus!

Gibanje naj bi izboljšalo delovanje možganov, vplivalo na izboljšanje spomina, koncentracije ... Že 20-minutni gibalni odmor naj bi pri učencih povečal osredotočenost na učno snov! Pa ja, s tem gotovo zagovarjajo nevzgojene otroke, ki v razredu povzročajo nemir. Dodajajo razlago, da z usklajenim gibanjem obeh polovic telesa skladno razvijamo obe možganski polovici, kar izboljša sposobnosti za učenje. A res kdo razume te zapletene pojasnitve? A še niso slišali za tablice in pametne telefone? Moj otrok zmore nepremično sedeti in gledati v ekran ure in ure, ne da bi enkrat samkrat trznil z očesom! Ob tem pa spretno izmenično uporablja levi in desni palec – mar ni tu govora o koordinaciji na najvišjem možnem nivoju?


--- --- --- --- ---


Dragi bralec, draga bralca, še in še bi lahko naštevali ter si dokazovali, da si je človek sposoben najti izgovor za prav vsako stvar, ki mu ni po godu, pa naj vsa svetovna znanost trdi drugače. Če ga ne najdete sami, vam pomagajo članki, kot je ta, a pri sebi gotovo veste, da naplahtate le sami sebe.

Za avtobusom, za katerim se vam morda ne ljubi teči, res pride še eden. Dan, ki se zavrti v vašem življenju, pa je zapečaten delček vašega življenjskega mozaika. Neponovljiv, izživet. Ne veste, morda je zadnji. Lahko pa začnete novo jutro, kot bi bilo vaše prvo. Naj vaše srce živahno poskoči še kako drugače kot od nore zaljubljenosti ali napetega filma.

Razgibajte telo. Razgibajte življenje!


In pa, saj veste … Ne nasedajte naslovom, kot je ta.

PRETEKLE OBJAVE
bottom of page